- Zcela zrušit garantované výkupní ceny a zelené bonusy.
- Pokud má být vůbec nějaká státní podpora, tak by stačilo vracet DPH na instalace, případně DPH na prodávanou elektřinu.
- Majiteli domácích instalací (např. FV panelů ale i jiných) nechť se při dodávce přebytků do sítě prostě jen točí "hodiny" zpátky. Kdo vyrobí více než spotřebuje, nechť se zkusí dohodnout na tržní ceně sám.
- Zrušit legislativní nesmysl, kdy majitel FV panelů vyrábějících sám pro sebe musí platit odvody na podporu OZE a další poplatky. Ideálně zrušit jen pro instalace, které nedodávají za garantované ceny a nepoužívají zelený bonus, tedy původním solárníkům by rostoucí poplatky alespoň trochu ukrajovaly ze zisků.
Konkrétně fotovoltaika je dnes již natolik cenově výhodná, že stačí legislativně zjednodušit provozovatelům život a během několika málo let (IMHO dva roky) si FV panely budou lidé pořizovat spontánně i bez dotací. Stačí si uvědomit, že domácnosti neporovnávají výrobní cenu z OZE s cenou silové elektřiny ale konečnou cenou, za kterou sami nakupují!
Tento přístup se týká jen nových instalací, původní solární tunel to neřeší.
Zde jako občan zejména děkuji Martinu Římanovi (ODS) a Milanu Urbanovi (ČSSD), kteří v roce 2009 ve svých klubech stopli včasnou novelizaci umožňující rychlý pokles výkupních cen (mimo jiné souvisí kauza Amun.re). Argumentace hrozbou žalob a arbitráží zejména po opatřeních českého státu v posledních letech (solární daň) působí opravdu věrohodně. A zajisté ani jeden z nich přes své napojení na ČEZ nehájili jiné zájmy než zájmy českého státu... Ostatně není to poprvé a bohužel nejspíš ani naposled, co takhle ČEZu přihráli desítky miliard z rozpočtu (např. 70mld). Shodou okolností jde o peníze za emisní povolenky, které by měly být už z principu využity na podporu obnovitelných zdrojů.
Daňový poplatník to tedy zatáhne, obzvlášť když není příliš silný tlak na prověřování instalací, které byly účelově kolaudovány v posledních prosincových dnech (více).