pátek 5. února 2010

Zaměstnanec vs OSVČ - sociální odvody

K tomuto tématu lze dodat jenom jedno:
Když chcete stejné podmínky pro zaměstnance a živnostníky, zrušte zákoník práce!.

Ať se lidé pronajímají za stejných podmínek jako OSVČ, prostě zlegalizmuje švarc systém a postavme ho jako jediný způsob zaměstnávání. Já jsem pro (bez ironie).

Existují některé výjimky, kdy skutečně dnes jsou OSVČ zvýhodňovány: zcela konkrétně stanovení výše základu pro mateřskou. To není ale problém z principu, jen špatně nastavené parametry zákona.

Co na to odbory?


Odbory by přišly o smysl své existence, takže pokrytecky budou proti. Najednou by se zjistilo, že sice poklesly odvody, ale také razantně čerpání různých dalších výdobytků. Zcela konkrétně by poklesly náklady na zdravotní pojištění - který OSVČ si zbytečně marodí, když přijde o zakázky a nic za to nedostane?
A zaměstnancům by vzrostly razantně výdělky. Najednou by nebyly potřeba rezervy na nemoci, odstupné, stávky a další ztráty způsobené odbory. On zákoník práce je pěkně drahá záležitost!

OSVČ není zaměstnanec, ale firma!Pánům z odborů to nikdo neřekl, ale OSVČ je jen jiná forma firmy. Jako živnostník se nesrovnávám se zaměstnanci ale s jinými firmami!

Dnes je pro mne výhodné být OSVČ hlavně proto, že nemusím vést účetnictví a díky paušálům mám lehce nižší daně, za které navíc i něco dostanu. Konkrétně do daní počítám i sociální a zdravotní odvody za které mám lékařskou penzi a velmi nepravděpodobnou vyhlídku na starobní důchod.

Pokud se pravidla změní a znevýhodní tuto právní formu podnikání, tak na to zareaguji. Nebudu OSVČ, ale budu právnická osoba, třeba s.r.o. A nebo taky ltd., ale to nemá cenu těmhle lidem vysvětlovat.